فروش اقساطی محصولات نویان صنعت ایرانیان
خانهخط تولید خط آسیاب و بسته بندی مواد پودری و ادویه جات

خط آسیاب و بسته بندی مواد پودری و ادویه جات

20 دی 1399
0 954
خط آسیاب و بسته بندی مواد پودری و ادویه جات

 

ادویه از مهم‌ترین چاشنی‌ها برای تولید و طبخ غذا می باشد که تاثیر مستقیمی بر روی طعم آن دارد. ادویه‌هایی مثل دارچین، فلفل سیاه، زردچوبه، نمک، پودر سیر و … که روزانه مقداری از آن برای مصارف تولید غذا به کار می‌روند، از جمله موادی هستند که برای پودر کردن آنها، نیاز به دستگاه آسیاب ادویه جات می باشد تا بتوان آنها را به صورت قابل مصرف درآورد. این ادویه ها بعد از این که توسط دستگاه آسیاب آماده شد، توسط دستگاه دیگری بسته‌بندی و به بازار عرضه می‌شوند. بنابراین در خط فرآوری و بسته بندی ادویه جات برای تهیه این مواد پودری و ادویه، نیاز به تهیه دستگاه‌های مورد نظر در این راستا می باشد تا بتوانند این مواد را آماده و جهت مصارف خانگی و رستورانی به بازار عرضه دارند.

فرآوری ادویه جات در کشور ما، اعداد و ارقام زیادی را به خود اختصاص داده است. ادویه های زیادی هستند که روزانه مورد مصارف مختلف قرار می‌گیرند، از جمله ادویه‌هایی مثل دارچین، زنجبیل، فلفل سیاه، فلفل قرمز، زردچوبه و غیره که در بخش تولید و طبخ غذا مورد استفاده قرار می‌گیرند و همچنین موادی مثل قهوه، نسکافه، پودر ژله، پودر کیک، کاکائو و انواع و اقسام پودرهای شیمیایی و دارویی که مورد مصارف مختلفی در کشور قرار می‌گیرند و برای تهیه آنها نیاز به ماشین آلات خط تولید و بسته بندی ادویه می‌باشد.
از آنجا که روزانه مصرف این مواد و پودرها در سطح کشور بسیار زیاد می باشد، بنابراین وجود دستگاه‌هایی جهت استفاده در خط فرآوری و بسته بندی ادویه جات لازم و ضروری می باشد تا بتوان میزان تولید را برای مصارف داخلی بیشتر کرد.

خط فرآوری آسیاب و بسته بندی مواد پودری و ادویه جات، یکی از خطوط مهم در زمینه تولید مواد اولیه می باشد که تولید آن نیز بنا به مصارف داخلی و صادرات‌هایی که در زمینه ادویه جات صورت می‌گیرد، درآمدزا و سودآور می‌باشد.

این خط در دو نوع صنعتی و کارگاهی اقدام به تولید ادویه جات و مواد پودری می کند که با وجود اینکه یکی از خطوط بسیار مهم و حیاتی در زمینه تولید مواد غذایی است و کار بسیار حساس و مهمی انجام می دهد، اما هزینه های خرید و تامین و نگهداری بسیار پایین و مناسبی دارد که فضای زیادی را اشغال نمی کند و برق مصرفی در این خط از طریق برق تک فاز نیز قابل راه‌اندازی می باشد. دستگاه هایی که در این زمینه اقدام به تولید مواد مورد نظر می‌کند کاملا اتوماتیک بوده و نیازی به مداخله نیروی انسانی در فرآیند تولید محصولات وجود ندارد.

شرکت نویان صنعت ایرانیان در زمینه مشاوره، طراحی و ساخت انواع خطوط تولید و ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی از جمله خط فرآوری و بسته بندی مواد پودری و ادویه جات با بیش از 20 سال سابقه کار فعالیت می نماید.

دستگاه های لازم برای خط آسیاب و بسته بندی مواد پودری و ادویه جات

دستگاه های خط تولید و بسته بندی ادویه، قدرت موتوری بالایی دارند که به همین خاطر سرعت بسیار بالایی نیز دارند. این دستگاه ها کاملا ایمن می‌باشند و کارکردن با آنها، هیچگونه خطر و مشکلی ندارد. در ادامه به معرفی انواع دستگاه هایی که در خط تولید ادویه و مواد پودری به کار می روند، می پردازیم:

 دستگاه آسیاب چکشی و پروانه ای

این دو دستگاه با هم تفاوت هایی دارند و موارد استفاده از هر کدام از آنها با دیگری متفاوت می‌باشد.
دستگاه آسیاب پروانه ای بیشتر ادویه هایی که نرم هستند را درون خود پودر می کند. تیغه موجود در این دستگاه و عمل چرخش آن به گونه ای است که ادویه های نرم را به راحتی پودر می کند و به صورت یک دست در می آورد تا بتوان آنها را بسته بندی و به بازار فروش عرضه کرد. شاسی دستگاه آسیاب پروانه ای از جنس آهن است که استحکام بسیار بالایی دارد و به دلیل مقاومت بالایی که دارد می تواند بدون هیچ گونه حکاکی ادویه جات نرم را پودر کرده و در اختیار مراکز فروش قرار دهد.
دستگاه آسیاب چکشی یکی دیگر از دستگاه‌های خط فرآوری و بسته بندی مواد پودری است که بر خلاف نوع پروانه‌ای، جنس سختی دارد و برای ادویه های سخت مثل فلفل سیاه، زنجبیل، دارچین و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.
از ویژگی های مهم این دو دستگاه این است که با توجه به عملکرد خوبی که در پودر کردن انواع ادویه جات نرم و سفت دارند، از جمله پر کاربردترین دستگاهایی هستند که در خط تولید ادویه جات به کار می روند. بعلاوه این دو نوع دستگاه کاربرد آسانی دارند و با وجود هزینه کمی که برای خرید آنها به کار می رود کارایی بالایی داشته و در هنگام کار با آنها، کمتر از نیروی انسانی در جهت پودر کردن مواد استفاده می شود.
این دستگاه ها در صورت خراب شدن هزینه چندان بالایی نیز ندارند و نگهداری آنها کار مشکل و سختی نیست. بدنه هر دو دستگاه از آهن مقاوم و مستحکم می باشد.

آسیاب پروانه ای و چکشی

دستگاه بالابر پودری

یکی دیگر از دستگاه های خط تولید و بسته بندی ادویه جات دستگاه بالابر پودری می‌باشد که این دستگاه برای انتقال مواد پودری به مخزن اصلی جهت میکس کردن یا بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد.
بعضی از مواد و ادویه جات پودری مثل زردچوبه، فلفل و غیره خاصیت چسبندگی دارند که به وسیله دستگاه بالابر پودری به راحتی قابل انتقال می باشند. انتقال این مواد در دستگاه به وسیله ماردون انجام می گیرد که در درون لوله انتقال تعبیه شده است و اجازه خروج گرد و غبار مواد پودری را نمی‌دهد و به صورت هوشمند عمل می‌کند. بنابراین انتقال مواد از طریق این قسمت بسیار راحت می باشد.

دستگاه بلندر

دستگاه بلندر یا میکسر پودر یکی از اصلی ترین و مهمترین دستگاه‌ ها می باشد که در خط فرآوری و بسته بندی ادویه جات مورد استفاده قرار می گیرد.
این دستگاه برای مخلوط کردن مواد پودری مورد استفاده قرار می گیرد. صنایع مختلف برای تولید محصولات خود باید بتوانند با دقت بالا، مواد اولیه خودشان را با همدیگر ترکیب کنند. بنابراین دستگاه میکسر پودر نیز برای ترکیب کردن انواع پودر مواد اولیه، کاملاً مهم و ضروری می باشد و می توان گفت که گزینه اصلی برای ترکیب این مواد می باشد.
دستگاه بلندر از طریق موتور گیربکس با دور پایین انتقال قدرت کار می‌کند و دارای پره‌های کوچک و بزرگ است که همزمان توسط نیروی موتور به گردش در می آیند. به این ترتیب که اول پره‌های کوچکتر، پودر ادویه جات را به قسمت‌های کناره‌ها می برد و بعد از آن پره های بزرگتر مواد را دوباره در قسمت وسط می آورد. این گردش کاملاً با دقت انجام می‌گیرد و دستگاه بلندر برای انجام این عملیات کاملاً مهندسی و دقیق می باشد تا بتواند مواد اولیه و پودر ادویه جات را به صورت یکنواخت در کنار هم میکس کند.
دستگاه بلندر یا میکسر دارای اجزای مختلفی از جمله: مخزن دستگاه میکسر، موتور، گیربکس و پره های میکسر می باشد که هر کدام وظایف خاص خود را بر عهده دارند.

دستگاه بسته بندی ادویه

امروزه بسته بندی ادویه ها به صورت دستی در هیچ جایی از بازار فروش مورد استفاده قرار نمی گیرد. به همین خاطر، دستگاه بسته بندی ادویه یکی از پرطرفدارترین دستگاه‌ها برای تولیدکنندگان خط تولید محصولات غذایی، علی الخصوص ادویه جات و مواد پودری می باشد. این دستگاه‌ها سرعت بسیار بالایی در بسته‌بندی مواد دارند و این کار را با رعایت انواع نکات مهم مثل نکات بهداشتی و ظاهر مرتب محصولات انجام می‌دهد تا محصول نهایی به صورت بهداشتی، مناسب و با سوددهی کامل باشد. دستگاه های بسته بندی ادویه شامل چند نمونه دستگاه می باشد که در اینجا به اختصار در مورد هرکدام توضیحاتی می‌دهیم:

دستگاه بسته بندی پودری سلفونی

اولین مدل دستگاهی می باشد که برای بسته بندی ادویه جات و مواد پودری داخل پلاستیک و سلفون مورد استفاده قرار می گیرد. این نمونه از دستگاه بسته بندی به صورت اتوماتیک است.

دستگاه بسته بندی قوطی پرکن

نمونه دیگر دستگاه بسته بندی، دستگاه قوطی پرکن می باشد که برای بسته بندی ادویه جات و مواد پودری داخل ظروف ظروف پت، فلزی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع دستگاه از محبوبیت خاصی در بین فروشندگان برخوردار است و فروش خوبی در بازار دارد. این دستگاه نیز به صورت تمام اتوماتیک بوده و برای استفاده از این دستگاه نیاز به هیچ اپراتوری نیست.

دستگاه بسته بندی ساشه تک نفره

نمونه دیگری از دستگاه بسته بندی در خط فرآوری و بسته بندی ادویه جات، دستگاه ساشه تک نفره می باشد که برای بسته بندی انواع مواد پودری مثل نمک، سماق، پودر لیمو، پودر فلفل و غیره در ابعاد تک نفره مورد استفاده قرار می گیرد. حجم این دستگاه بسیار کم بوده و با برق تک فاز عملیات کاری خود را انجام می‌دهد و معمولاً این دستگاه در کافه، رستوران و غذا فروشی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

فضای مورد نیاز برای خط تولید و فراوری و بسته بندی ادویه جات

خط فرآوری بسته بندی ادویه جات با وجود اینکه یکی از مهمترین بخش های تولید مواد اولیه محسوب می‌شود و دستگاه‌های زیادی در این خط مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما یکی از کم هزینه ترین خطوط تولید می‌باشد. این دستگاه ها با وجود کارایی زیادی که دارند، هزینه بسیار کمی برای تهیه و نگهداری آنها لازم است و همچنین جا و فضای زیادی را اشغال نمی کنند و هر کدام به دلیل اینکه حجم کمی دارند مکان کمی را برای نگهداری آنها لازم داریم.
با این تفاسیر، می‌توان نتیجه گرفت که این دستگاه ها با وجود کارایی خوب و درآمدزایی که دارند و فضای کمی را اشغال می کنند و کسانی که در این راستا فعالیت دارند، جهت تهیه این دستگاه‌ها نیاز به هزینه زیاد و مکان بزرگ و وسیع برای انجام گرفتن کار ندارند.

 

 

5/5 - (7 امتیاز)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *