فروش اقساطی محصولات نویان صنعت ایرانیان
خانهدستگاه ها میکسر و بلندر مواد پودری و مایعات غلیظ و رقیق

میکسر و بلندر مواد پودری و مایعات غلیظ و رقیق

20 دی 1399
0 1509
میکسر و بلندر مواد پودری و مایعات غلیظ و رقیق

دستگاه میکسر و بلندر پودر و مایعات غلیظ و رقیق، یکی از مهمترین دستگاه های صنعتی است که در صنایع مختلف برای تولید محصولاتی به کار می‌ رود که ویسکوزیته کم، متوسط یا ویسکوزیته بالایی دارند. برای مخلوط کردن مواد جامد پودری یا مواد جامد گرانولی از دستگاه میکسر و دستگاه بلندر استفاده می شود. دستگاه های میکسر و بلندر را معمولاً می‌ توانید در محل تهیه مصالح ساختمانی یا کارخانه های مواد غذایی و همچنین در محل پردازش و فرآوری پودرهای معدنی مشاهده کنید.

 معمولاً دستگاه میکسر و بلندر پودر یا مایعات غلیظ و رقیق بر اساس حجم و ظرفیت دسته بندی می شوند. این دستگاه ها با موتور الکتریکی قوی و پرتوان کار می کنند؛ بنابراین، بر اساس دور موتور، عملکرد دستگاه تعریف می شود. دستگاه های میکسر و بلندر برای تمام موارد فوق به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. بر اساس اینکه دستگاه ها در چه صنعتی به کار می روند مدل عملکرد میکسر و بلندر، متفاوت است. برخی از دستگاه‌ها دارای نوار نقاله هستند و برخی دیگر، یک مخزن مجهز به دریچه خروجی می باشند.

شرکت نویان صنعت ایرانیان تولید کننده دستگاه های مختلف صنعتی از جمله دستگاه میکسر و بلندر می باشد. دستگاه های این شرکت مناسب برای انواع کارخانه جات بزرگ، کارگاه های تولیدی محصولات، و همچنین مشاغل خانگی است.

 در ادامه بحث، درباره دستگاه میکسر و بلندر، کاربردها و ویژگی ها و مشخصات فنی آن بیشتر صحبت می کنیم. اگر به دنبال خرید یکی از این دستگاه های صنعتی هستید ابتدا نیاز خود را برای استفاده از دستگاه مشخص کنید و سپس با کارشناسان یا تولیدکنندگان این صنعت، صحبت کوتاهی داشته باشید.

 

 

میکسر و بلندر چیست؟

عبارت میکسر و بلندر به صورت انگلیسی با کلمات mixer & blender نمایش داده می شود و به معنای مخلوط کردن و به هم زدن مواد است. موادی که به این دستگاه ها وارد می شوند، هم به حالت پودری و جامد هستند هم گرانولی هستند و یا می ‌توانند مایعات غلیظ یا رقیق باشند.

 از دستگاه میکسر و بلندر برای مخلوط کردن مایعات با ویسکوزیته کم یا زیاد در صنایع غذایی یا صنایع دارویی، مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. دستگاه های میکسر و بلندر از نظر ابعاد و اندازه با هم متفاوت هستند. از نظر طرز عملکرد نیز به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند.

اگر نامی از دستگاه میکسر ریبون شنیدید، منظور دستگاهی است که فرایند مخلوط کردن مواد را بر اساس تیغه های دوار و چرخان انجام می دهد. تیغه های چرخان در دستگاه میکسر به صورت پره هایی هستند که شبیه آن را در حرکت چرخ گوشت خانگی دیده‌اید.

 در قسمت های بعدی با نحوه عملکرد دستگاه میکسر و بلندر بیشتر آشنا می شوید.

 

 

ویژگی های دستگاه میکسر پودر و مایعات

دستگاه میکسر و بلندر پودر جامد، وسیله مکانیکی است که می ‌تواند به صورت یکنواخت دو یا چند ماده را از طریق نیروی مکانیکی و حرکتی و بر اثر جاذبه با یکدیگر مخلوط کند. وقتی دستگاه میکسر و مخلوط کننده، مواد جامد را با یکدیگر مخلوط می کند، امکان افزایش سطح تماس مواد جامد ارتقا پیدا می کند و اگر قرار باشد واکنش شیمیایی انجام شود، این زمینه به راحتی فراهم می شود.

دستگاه میکسر و دستگاه بلندر باعث می ‌شود که تغییرات فیزیکی هم برای انواع مواد جامد رخ دهد. دستگاه مخلوط کننده باعث می شود اندازه ذرات تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

 از نظر ویژگی ها و مشخصات فنی، دستگاه میکسر و بلندر از جنبه های مختلفی تعریف می شوند. دستگاه‌های مخلوط کنند معمولاً یک مخزن بزرگ دارند که مواد پودر جامد یا مایعات در داخل آن با هم مخلوط می شود. این مخزن به یک سری مسیرها یا نوار نقاله متصل است که به عنوان خروجی و ورودی عمل می کنند. برخی از دستگاه های میکسر دارای یک خروجی شبیه به دریچه در قسمت پایین خود هستند که مواد پس از مخلوط شدن می توانند از آنها خارج شوند.

 بدنه انواع دستگاه میکسر و بلندر از فولاد ضد زنگ مقاوم ساخته شده تا در برابر خوردگی و رسوب گرفتگی مقاوم باشد. طراحی شکل ظاهری این دستگاه ها بنا بر موادی که برای مخلوط شدن در آن به کار می روند، انجام می گیرد.

ظرفیت دستگاه میکسر و دستگاه بلندر برای مخلوط کردن پودر جامد و مایعات، متفاوت است. تمام این دستگاه ها بر روی چند پایه مقاوم نصب شده‌اند که در هنگام عملکرد، بیشترین استحکام را داشته باشند.

 دستگاه میکسر و بلندر بر اساس نیروی مکانیکی حاصل از چرخش یک موتور الکتریکی قوی عمل می کند. محور داخل مخزن این دستگاه ها به محور و شفت موتور الکتریکی متصل است و چرخش موتور باعث چرخش قسمت ‌های همزن، داخل میکسر می شود.

 

عکس دستگاه میکسر و بلندر

 

نحوه کارکرد و طرز کار دستگاه میکسر پودر و مایعات

نحوه عملکرد دستگاه میکسر و بلندر برای مخلوط کردن جامد و مایعات غلیظ به این صورت است که مواد مورد نظر به عنوان خوراک ورودی به درون محفظه اصلی ریخته می شوند. سپس دستگاه، روشن شود. تیغه ها و پره های بزرگی داخل مخزن وجود دارد و از طریق حرکت موتور الکتریکی به چرخش در می آیند. اندازه و ابعاد یا ضخامت این تیغه ها به این بستگی دارد که طراحی دستگاه چگونه است. طراحی دقیق‌تر و مهندسی شده کمک می کند که پودر و مایعات به خوبی با هم مخلوط شوند.

 پس از آنکه فرایند مخلوط شدن به پایان رسید و استاندارد لازم از هر نظر حاصل شد، دریچه خروجی مخزن باز می شود و مواد به مخزن دیگری وارد شده تا به قسمت های مورد نظر منتقل گردد.

ظرفیت عملکردی دستگاه میکسر و بلندر به طور متداول بر اساس لیتر گزارش می شود. با این حساب می ‌توان با توجه به ظرفیت یک کارخانه و نیاز روزانه، مدل های مختلفی از این ماشین آلات صنعتی را خریداری کرد.

انواع دستگاه میکسر و بلندر پودر و مایعات

دستگاه میکسر و بلندر پودر جامد و مایعات غلیظ بر اساس شکل ظاهری، طراحی، ظرفیت و ابعاد و اندازه برای صنایع مختلف دسته بندی می شوند. برخی از این ماشین آلات صرفاً برای مایعات غلیظ طراحی شده اند و برخی دیگر فقط برای پودر جامد کاربرد دارند؛ و تعدادی هم در هر دو حالت قابل استفاده هستند.

  برخی از مدل های دستگاه میکسر و بلندر به صورتی طراحی شده‌اند که دارای نوار نقاله هستند و از طرفی به سمت خط بسته بندی پودر جامد متصل می شوند. بسته بندی پودر جامد در صنایع غذایی و مواد خشک کاربرد دارد. نمونه‌ای از این دستگاه ها را در کارخانه های بسته بندی انواع ادویه و گیاهان دارویی و تولید انواع دمنوش های مخلوط گیاهی می توانید مشاهده کنید.

 اگر برای خرید یکی از مدل های دستگاه میکسر و بلندر پودر جامد یا مایعات غلیظ، در بازار جستجو کنید با عنوان دستگاه های ریبون بلندر هم برخورد می کنید. این دستگاه ها برای صنایع مختلف نظیر مواد شیمیایی، مواد غذایی، داروسازی و تولید کودهای کشاورزی به کار می روند. به طور کلی هر گونه پودر جامد یا مایعات غلیظ یا ذرات درشت که باید با هم مخلوط شود و محصول دیگری تولید گردد، از طریق بهترین دستگاه های میکسر و دستگاه بلندر قابل اجرا هستند.

شرکت نویان صنعت ایرانیان در زمینه ماشین آلات صنایع غذایی دستگاه های زیادی از جمله دستگاه میکسر و بلندر را تولید کرده است. قطعات این ماشین آلات از بهترین و با کیفیت ترین قطعات ساخت ایرانی انتخاب می شوند و در صورت درخواست مشتری قطعات می توانند از برند خاص خریداری و مونتاژ گردند. بعلاوه تمام قسمت های دستگاه ها که با محصول درگیر هستند تمام استیل هستند. کاربری آسانی داشته و نقشه مکانیکی و تابلو برق دستگاه طبق کدگزاری در داخل دستگاه موجود می باشد. شما می توانید با انتخابی درست بهترین دستگاه میکسر و بلندر را برای خود خریداری نموده و از وجود آن با توجه به مزایا و ویژگی های منحصر به فرد آن نهایت بهره را ببرید.

5/5 - (2 امتیاز)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *