فروش اقساطی محصولات نویان صنعت ایرانیان
خانهخط تولید خط فرآوری ، پاکسازی ، تصفیه و بسته بندی حبوبات

خط فرآوری ، پاکسازی ، تصفیه و بسته بندی حبوبات

4 بهمن 1399
0 1292
خط فرآوری ، پاکسازی ، تصفیه و بسته بندی حبوبات

 

بسته بندی حبوبات یکی از پازل هایی است که امروزه صنعت ایران در استفاده از آن کمی تعلل می کند. در کلام ساده تر اگر بخواهیم بگوییم بهترین حالت برای هر تولید کننده ای این است که خودش بتواند محصولاتش را فراوری و آن را به صورت مستقیم به بازار عرضه کند. اما گران و سخت بودن فراروی باعث می شود که این محصول چندین و چند دست بچرخد تا به بازار اصلی وارد شود و در این بین دلالان و کسانی که از فناوری فراوری های مختلف برخوردار هستند بیشترین سود را می برند. در مورد صادرات نیز همین موضوع صادق است. ایران یکی از برترین تولید کننده های حبوبات و دسته های نزدیک به آن در منطقه و حتی جهان محسوب می شود اما این محصولات غالبا بدون فراوری و حتی بسته بندی خاصی به شکل کاملا معمولی به کشورهای منطقه و اروپایی صادر می شوند. این کشورها با استفاده از یک بسته بندی حبوبات قوی می توانند محصول خام خریداری شده را تبدیل به یک محصول جذاب در بازارهای جهانی کنند و این برند آن ها خواهد بود که شناخته می شود.

این داستانی که گفتیم چیزی شبیه به این است که طلا را از معادن آفریقا استخراج می کنند، اما برند های ایتالیایی و اسپانیایی روی آن ها زده می شوند. زیرا تولید کننده و طراح نهایی محصول در بازار اهمیت دارد. بسته بندی حبوبات این فرصت را در اختیار تولید کننده می گذارد تا نام و برند خود را بر روی محصول نهایی وارد کند. پس بسته بندی بیش از چیزی که فکرش را می کنید، مخصوصا در محصولات زراعتی و کشتی مانند حبوبات اهمیت دارد. بنابراین می توان گفت اگر می خواهید بازار خوب داخلی و خارجی این نوع محصولات را در اختیار داشته باشید، یکی از کلید های موفقیت شما استفاده درست از صنعت بسته بندی حبوبات می تواند باشد.

شرکت نویان صنعت ایرانیان در زمینه مشاوره، طراحی و ساخت انواع خطوط تولید و ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی با بیش از 20 سال سابقه کار فعالیت می نماید.

 

طراحی خط بسته بندی حبوبات

طراحی خط فرآوری ، پاکسازی ، تصفیه و بسته بندی حبوبات

خط کامل تولید، فرآوری و بسته بندی حبوبات شامل دستگاه های بالابر، بوجاری، نوار نقاله دست چین، پولیش و دستگاه بسته بندی توزین دار است. به طور کلی برای ایجاد یک خط بسته بندی حبوبات تمام یا نیمه مکانیزه، نیاز است که چند مرحله اصلی را در نظر داشته باشید.

دستگاه های لازم برای خط فرآوری ، پاکسازی ، تصفیه و بسته بندی حبوبات

بالابر Z و کاسه ای

توجه داشته باشید که اگر بخواهید فرایند را به صورت کاملا مکانیزه داشته باشید بهتر است قبل از ورود محصولات به دستگاه های بوجاری، از دستگاه های بالابر کاسه ای استفاده کنید. این دستگاه ها به صورت کاملا خودکار محصول را برداشته و وارد محوطه دستگاه های بوجاری می کنند. همچنین در نظر داشته باشید که برای انتقال محصول از دستگاه پولیش از انواع بالابر Z استفاده می شود. این دستگاه ها به سبب شکل ظاهری آن ها به بالابرهای Z مشهور شده اند.

دستگاه بوجاری

مرحله اول این فرایند مربوط به دستگاه های بوجاری است. منظور از بوجاری فرایندی است که طی آن خاک و خاشاک ، گرد و غبار ، اجسام سبک و سنگین ، تخم حشرات ، نخاله و انواع آفت‌ها از غلات و حبوبات پاکسازی می شوند. این دستگاه ها مسئولیت جداسازی دانه حبوبات از این ضایعات را بر عهده دارند و به نوعی محصول اولیه شما را آماده می کنند.

دستگاه نوار نقاله دست چین

در مرحله بعدی نوبت به استفاده از دستگاه های نقاله دستچین است. محصولات روی این نقاله به صورت پهن شده به حرکت در می آیند و از جلوی چشمی لیزری یا از زیر دست اپراتورها رد می شوند تا اجسام خارجی و غیر حبوبات ، که هم شکل و اندازه حبوبات هستند و در دستگاه بوجاری جداسازی نشده اند جداسازی شوند و مورد بازبینی و ارزیابی نهایی قرار می گیرند تا محصولی یک دست و تمیز را به مرحله ی پولیش حبوبات تحویل دهد.

دستگاه پولیش حبوبات

در مرحله بعد نوبت به دستگاه های شست و شو کننده و پولیش می رسد که مسئولیت اصلی بهبود و یک دست کردن ظاهر محصول و دادن جلوه ای بهتر به حبوبات را بر عهده دارند. از آنجایی که حبوبات و خشکبار دارای مقداری خاک روی سطح خود هستند که حتی ممکن است با دستگاه های بوجاری نیز پاکسازی نشوند و در وزن و کیفیت بسته بندی تاثیر می گذارند. دستگاه پولیش سطح بیرونی حبوبات مختلف را براق کرده که موجب زیبایی ، جذابیت، استحکام و ظرافت بسته بندی شده و موجب بالا رفتن فروش این محصولات شوند.

دستگاه بسته بندی توزین دار

بعد از این مرحله نوبت به بسته بندی محصولات است که می توانید از انواع مختلف بسته بندی بر اساس نیاز خود در این مورد استفاده کنید.

نکته مهمی که در زمینه بسته بندی حبوبات وجود دارد، مسئله وزن است. در واقع آن چیزی که شما به عنوان بسته عدس یا لوبیا و … تولید می کنند بر اساس وزن مشخصی پر شده است و مشخصه اصلی و البته ثابت آن ها وزن است. اما شما نمی توانید در یک خط تولید به صورت دستی شروع به دسته بندی محصولات از نظر وزنی کنید. این جاست که دستگاهی به نام بسته بندی توزین دار مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه ها قادر به تشخیص وزن و جداسازی محصولات بر اساس شاخص وزن می باشند. دستگاه های حاضر بر اساس تشخیص انواع وزن به صورت همزمان به گونه تک توزین، دو توزین، سه توزین، 4 توزین و … تقسیم بندی می شوند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دستگاه بسته بندی مواد غذایی

خلاصه کلام از آن چه که گفتیم

به طور کلی همانطور که گفتیم دستگاه های بسته بندی با وجود این که به ظاهر تاثیر مستقیمی در تولید و کیفیت محصول ندارند اما تاثیر عمیقی در بحث فروش و به دست آوردن موقعیت مناسب در بازار دارند. به بیان بهتر اولین چیزی که مشتری و مخاطب از محصول شما می بیند، بسته بندی شماست و به گفته روانشناسان اولین برخورد از اهمیت بالایی برخوردار است و همیشه در ذهن باقی می ماند.

یک بسته بندی درست و اصولی با استفاده از دستگاه های نام برده و مکانیزه می تواند مخاطب را راضی به انتخاب و خرید محصولات شما کند. در کلام بهتر نوع بسته بندی و زیبایی آن می تواند کیفیت محصولات شما را برای مخاطب تضمین کند. یادتان باشد در دنیای اقتصاد و تجارت نیز این دید و نگاه مشتری است که اهمیت دارد.

ما در این مقاله سعی کردیم به طور کلی شما را با مفهوم و اهمیت بسته بندی به خصوص بسته بندی حبوبات آشنا کنیم. در این راستا تلاش ما بر این بود که با معرفی یک خط بسته بندی ساده، با دستگاه های مختلف این صنعت آشنا شوید و ترتیب قرارگیری کلی آن ها را بدانید. همانطور که مشخص است این دستگاه ها به نوعی طراحی شده اند که می توانند محصولات را در حجم بالا مدیریت و آن را تبدیل به محصول کنند.

در انتهای این مطلب نیز بهتر است اشاره ای به انواع دستگاه های بسته بندی داشته باشیم. به طور کلی بر اساس نیاز کاربر شما می توانید چند نوع بسته بندی در انتهای ماجرا داشته باشید. این دسته ها عبارتند از: دستگاه های بسته بندی وکیوم، دستگاه های بسته بندی قوطی پرکن، دستگاه های بسته بندی کارتن پرکن، دستگاه بسته بندی فویل سیل، دستگاه بسته بندی نایلون پر کن.

همانطور که مشاهده می کنید شما می توانید بر اساس نوع محصول و نوع نیازی که در بازار وجود دارد دست به انواع بسته بندی مختلف بزنید.

در صورت نیاز به مشاوره ، استعلام قیمت روز خط فرآوری ، پاکسازی ، تصفیه و بسته بندی حبوبات، لطفاً با پر کردن فرم زیر با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *