فروش اقساطی محصولات نویان صنعت ایرانیان
خانهخط تولید خط کامل شستشو، فرآوری و بسته بندی انواع سبزیجات

خط کامل شستشو، فرآوری و بسته بندی انواع سبزیجات

29 فروردین 1402
0 2485
خط کامل شستشو، فرآوری و بسته بندی انواع سبزیجات

این خط یکی از خطوط پرسود و پربازده در صنایع غذایی است که برای راه اندازی بیشتر خطوط صنایع غذایی از راه اندازی و ایجاد خط تولید، فراوری و بسته بندی سبزی و پیاز سرخ شده، خط تولید و بسته بندی میوه و سبزیجات خشک گرفته تا خط تولید رب گوجه فرنگی نیاز است. چرا که اولین و مهم‌ترین مرحله در خطوط تولید و فرآروی صنایع غذایی همان مرحله شستشو است. مجموعه ماشین‌آلات مربوط به خط کامل شستشو، فرآوری و بسته بندی انواع سبزیجات تازه و میوه بهترین سیستم‌ها برای تبدیل روش‌های سنتی به روش‌های مدرن در این حوزه هستند و یکی از بخش‌های اصلی در کارخانه‌های تولیدی مواد غذایی است.

 وقتی صحبت از خط تولید، شستشو و بسته بندی میوه و سبزیجات تازه به میان می‌آید، منظور، به کارگیری تمام تجهیزات صنعتی است تا موجب شود میوه‌ها و سبزیجات تازه در نهایت بهداشت و سلامت بسته بندی شوند و به بازار ارائه گردند. خط شستشوی سبزیجات مجموعه‌ای از چند مرحله مجزا می‌باشد که برای شستشوی انواع مختلفی از محصولات مانند سبزیجات، میوه و گیاهان دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شرکت نویان صنعت ایرانیان طراح و سازنده خط شستشوی سبزیجات و میوه بر اساس نیاز مشتری، با مشخصات مختلف و مطابق با تکنولوژی روز دنیا و استانداردهای بهداشتی است.

 

ماشین‌آلات شستشو و بسته بندی میوه و سبزیجات تازه در انواع و مدل‌های مختلف در بازار وجود دارند؛ بسته به اینکه صنعت فرآوری و بسته بندی میوه و سبزیجات چگونه عمل می‌کند، می‌توان از انواع تجهیزات خط تولید و بسته بندی میوه و سبزی استفاده کرد. این تجهیزات و ماشین آلات در تمام مراحل صنعت میوه و سبزی وجود دارند؛ از تهیه سبزی خشک گرفته تا شستشو و آماده‌سازی سبزی‌های تازه، تولید سبزی تازه منجمد و همچنین تولید انواع میوه خشک، با تکیه بر بهترین تجهیزات خط تولید و بسته بندی قابل انجام هستند.

دستگاه‌های مورد نیاز در خط شستشو، فرآوری و بسته بندی انواع سبزیجات

میز کار استیل

از پرکاربردترین تجهیزات آشپزخانه‌های صنعتی و کارخانه‌های تولید مواد غذایی است. برای انجام تمام کارهایی که در آشپزخانه انجام می‌شود، از خرد کردن و قطعه قطعه کردن گوشت و سبزی گرفته تا آشپزی کردن از میز کار استفاده می‌شود. هدف از استفاده از میز کار، بالا بردن سرعت و دقت و نیز تمرکز افراد است. جنس میز کار از استیل بوده و به همین دلیل مقاومت بسیار بالایی در زنگ زدن، نفوذ آلودگی و چربی به داخل آن و ترک خوردن در هنگام استفاده از چاقو دارد.

نوار سورت و انتقال محصول

نوار سورت و انتقال محصول همان طور که از نام آن بر می‌آید وسیله‌ای برای جابجایی و انتقال محصولات کارخانجات تولیدی و صنایع بسته بندی است که با نام نوار نقاله هم شناخته می‌شود. این دستگاه به ویژه در جابجا کردن محصولات سنگین و حجیم بسیار مفید هستند. نوار انتقال کار را برای تولیدکنندگان و نیروی کارگر آسان‌تر کرده است و در خط  شستشو برای انتقال محصول به بخش شستشو استفاده می‌شود.

وان‌های اتوماتیک تمام استیل شستشو

در کارخانجات تولید و فرآوری صنایع غذایی، مهم‌ترین بخش شسشتو و ضدعفونی کردن مواد اولیه برای تهیه و فرآوری مواد غذایی است. دستگاه‌های شستشوی سبزیجات به ماشین‌آلاتی گفته می‌شود که باعث تمیز شدن کامل انواع میوه و سبزی شده و به طور کامل آلودگی‌های آنها را حذف می‌کند. طراحی ماشین‌آلات شستشوی میوه و سبزی به گونه‌ای انجام می‌شود که هیچ آسیبی به این مواد غذایی وارد نشود. اگر مراحل شستشو با کارایی بالا انجام نگیرد بر روی سلامت انسان‌ها تاثیر منفی خواهد گذاشت. اکثر دستگاه‌های شستشو میوه و سبزی تازه دارای مخازن بزرگی هستند که به آنها وان شستشو گفته می‌شود. حجم قابل توجهی از مواد غذایی، داخل وان شستشو ریخته می‌شود و به واسطه فشار آب و حرکت پیوسته، فرآیند میکروب زدایی و تمیز کردن میوه و سبزی انجام می‌گیرد.

تجهیزات و ماشین‌آلات خط تولید شستشوی میوه و سبزی تازه، همه از جنس استیل استنلس بوده و مقاوم در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی می‌باشند. تمام قسمت‌هایی که مسیر جریان آب به داخل سیستم شستشو را فراهم می‌کنند از لوله‌های پلیمری مقاوم ساخته شده‌اند. در قسمت های بعدی درباره ویژگی‌های سایر تجهیزات مرتبط با این حوزه صحبت می‌کنیم.

بهترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات خط تولید و بسته بندی میوه و سبزی با استفاده از تکنولوژی‌های جدید دنیا می‌توانند تمام عوامل بیماری‌زا یا ذرات جامد خارجی موجود بر روی سطح میوه و سبزی‌های تازه را برطرف کنند و سلامت مواد غذایی را تامین نمایند.

دستگاه آبگیر

بعد از شستشوی میوه و سبزیجات، وارد مرحله آب‌گیری می‌شویم. پس از اتمام شستشوی میوه و سبزیجات به وسیله‌ای برای خشک کردن آنها نیاز خواهیم داشت تا نم و رطوبت را از صیفیجات شسته شده جدا کند. این وظیفه هم بر عهده دستگاه آبگیر سانتریفیوژ و یا آبگیر نواری است. آبگیر سانتریفیوژ و یا آبگیر نوای در پایان شستشوی میوه و سبزیجات، آب حاصل از شستشوی آن ها را می‌گیرد و از سبزی‌ها جدا می‌کند. این کار باعث می‌شود که میوه‌ها و سبزیجات مدت زیادی تازه و سالم بمانند.

دستگاه سبزی خردکن

دستگاه سبزی خردکن، یکی دیگر از انواع ماشین‌آلاتیاست که در خط کامل شستشو، فرآوری و بسته بندی انواع سبزیجات مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این دستگاه می‌توانیم انواع سبزی‌ها را به راحتی و در کمترین زمان ممکن خرد کنیم وبنابراین فرآیند خرد کردن سبزیجات با سرعت و سهولت بالایی انجام می‌پذیرد. پس از این که سبزی‌های تازه، شستشو داده شدند و آب آنها گرفته شد، وارد دستگاه سبزی خردکن می‌شوند. درجه ریزتر یا درشت‌تر بودن سبزی‌ها هنگام خرد شدن به سرعت چرخش تیغه‌های داخل دستگاه بستگی دارد.

دستگاه سبزی خردکن صنعتی برای استفاده در کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی بسیار مناسب است. منظور از کارگاه‌های تولیدی، مراکزی هستند که سبزی تازه را به صورت صنعتی بسته بندی می‌کنند و به دست مصرف کننده می‌رسانند. دستگاه‌های سبزی خردکن بر اساس ظرفیت عملکردی به مدل‌های مختلفی دسته بندی می‌شوند.

دستگاه خشک کن میوه و سبزی

دستگاه‌های خشک کن میوه و سبزی، نوع دیگری از انواع ماشین‌آلات خط شستشو، فرآوری و بسته بندی هستند. میوه و سبزی تازه وارد این دستگاه‌‌های پیشرفته می‌شود و هم راستا با اینکه ارزش غذایی آن ها حفظ می‌شود، آب میوه‌ها و سبزی‌ها تبخیر شده و به میوه و سبزی خشک تبدیل می‌گردند.

مهمترین مزیت تولید میوه و سبزی خشک این است که در طولانی مدت، ماندگار است و به ویژه برای فصل‌هایی که تعدادی از میوه‌ها یا سبزی‌ها موجود نیستند، می‌تواند این مواد غذایی را تامین کند.

خرید دستگاه‌های خشک کن میوه و سبزی در کنار دستگاه شستشو و بسته بندی میوه و سبزیجات تازه حائز اهمیت است. اگر به رونق کسب و کار در این حوزه فکر می‌کنید، مجموعه‌ای از ماشین‌آلات خط تولید و بسته بندی از هر نظر به سود شما خواهد بود. با مشورت با کارشناسان ما و متناسب با برنامه کسب و کار و بودجه مالی خود می‌توانید بهترین ماشین‌آلات را تهیه کنید.

دستگاه سرخ کن سبزیجات

دستگاه سرخ کن سبزیجات، یکی از انواع ماشین‌آلات خط تولید و بسته بندی محسوب می‌شود. برای صنایعی که در حوزه تولید و بسته بندی سبزی تازه فعالیت می‌کنند، خرید دستگاه‌های سرخ کن صنعتی برای سبزیجات ضرورت دارد چراکه سبزی‌های سرخ شده، آماده و بسته بندی شده، طرفداران زیادی در بازار دارند.

تجهیزات و ماشین آلات سرخ ‌کن سبزیجات از فولاد ضد زنگ ساخته شده‌‌اند تا بتواند در برابر درجه حرارت بالا مقاومت کنند. نحوه عملکرد دستگاه صنعتی سرخ کن سبزیجات همانند فرآیند ساده سرخ کردن سبزی در منزل است. این دستگاه‌ها دارای یک مخزن بزرگ هستند که روغن مخصوص سرخ کردن سبزی داخل آن ریخته می‌شود. سبزی‌ها پس از خرد شدن، وارد دستگاه سرخ کن سبزیجات می‌شوند و در اثر حرارت شعله و چرخش پیوسته، فرآیند سرخ کردن انجام می‌شود. به دلیل اینکه این تجهیزات صنعتی هستند زمان سرخ کردن سبزی بسیار کوتاه است و طعم و کیفیت اصلی سبزی‌ها نیز حفظ می‌شود.

دستگاه بسته بندی ظروف یکبار مصرف

دستگاه‌های بسته بندی به ماشین آلات صنعتی گفته می‌شود که می‌تواند مواد غذایی را به بهترین شکل، بسته بندی و آماده‌سازی نماید. همان‌طور که از نام این دستگاه بر می‌آید، برای بسته بندی موادغذایی مختلف در ظروف یکبار مصرف با سرعت بالا و به صورت کاملا بهداشتی استفاده می‌شود. عملکرد این دستگاه به این صورت است که پس از پر شدن ظروف پلاستیکی از محصول مورد نظر، دستگاه سیل یک روکش پلاستیکی محکم با حرارت روی ظرف می‌کشد و در انتها از طریق پرس یا لیزر به پایان می‌رسد.

اصول بسته بندی میوه و سبزی تازه در مراجع استاندارد ثبت شده است و کارخانه‌ها و کارگاه‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند برای تامین سلامت هر چه بیشتر میوه و سبزی تازه، با استفاده از تجهیزات مدرن، این فرایند را اجرا می‌نمایند. انواع دستگاه‌های بسته بندی میوه و سبزیجات تازه بر حسب ظرفیت و توان عملکردی در بازار وجود دارند.

نکته مهم در خرید دستگاه‌های بسته بندی میوه و سبزی تازه این است که عملکرد دستگاه نباید به هیچ عنوان در کیفیت میوه‌ها و سبزیجات تاثیر بگذارد. از آنجایی‌که زیباتر بودن بسته بندی‌ها منجر به افزایش فروش محصولات خواهد شد، هنگام طراحی ماشین‌آلات خط تولید و بسته بندی، تمام استانداردها در نظر گرفته می‌شود تا محصولاتی مخاطب پسند به بازار ارائه گردد. تنها در این صورت است که  تولید و بسته بندی میوه و سبزیجات تازه سودآوری خوبی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دستگاه بسته بندی مواد غذایی

 


4.9/5 - (20 امتیاز)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *