فروش اقساطی محصولات نویان صنعت ایرانیان
خانهمقاله مدت زمان خشک شدن میوه در میوه خشک کن

مدت زمان خشک شدن میوه در میوه خشک کن

12 آذر 1401
0 393
مدت زمان خشک شدن میوه در میوه خشک کن

در مورد فرآیند خشک کردن میوه‌ها و سبزیجات به وسیله دستگاه خشک کن پیشتر به تفصیل صحبت کرده‌ایم. فرآیند خشک کردن میوه یکی از کارهای مرسومی است که از گذشته در جوامع انجام می‌شده است. امروزه هم میوه خشک کن کاربرد بسیار زیادی در صنایع غذایی کشورها دارد. استفاده از دستگاه خشک کن برای خشک کردن مواد غذایی علاوه بر سرعت بخشیدن به امر تولید و رعایت شدن اصول بهداشتی، سبب تولید محصولی با کیفیت بالاتر، کاهش دور ریز و غیره می‌شود.

مدت زمان لازم برای خشک شدن میوه و سبزیجات

ممکن است این پرسش برای شما هم پیش آمده باشد که مدت زمان لازم برای خشک شدن میوه و سبزیجات در خشک کن چقدر است؟ بهتر است بدانید که طریقه و مدت زمان خشک کردن میوه‌ها بسیار حائز اهمیت است، و باید هر نوع میوه را با در نظر گرفتن عوامل مختلفی در حرارت‌های متفاوتی خشک کرد؛ چرا که زمان خشک شدن انواع میوه‌ها و سبزیجات با یکدیگر متفاوت است. هر نوع میوه با توجه به ویژگی‌هایی که دارد در مدت زمان و حرارت معینی خشک می‌شود. بررسی‌ها نشان داده است که میوه‌هایی که با دستگاه‌های میوه خشک کن خشک می‌شوند مورد استقبال بیشتری قرار می‌گیرند، زیرا در مدت کوتاه‌تر و کیفیت بالاتری خشک می‌شوند.

برای تعیین مدت زمان خشک شدن میوه و سبزیجات مختلف باید به نوع میوه دقت کرد برای مثال پرتقال آب میان بافتی زیادی دارد از این رو برای خشک شدن نسبت به میوه‌های دیگری مانند سیب به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. باید این نکته را هم در نظر داشته باشیم که مدت زمان خشک شدن میوه با ضخامت آن رابطه مستقیم و با دمای دستگاه رابطه عکس دارد.

دما و زمان خشک شدن انواع میوه

برای به دست آوردن مدت زمان لازم برای خشک شدن میوه باید عواملی مانند رطوبت میوه، ضخامت میوه، نوع برش، مقداری که در دستگاه قرار می‌گیرد و … را در نظر بگیریم. بنابراین با توجه به نکاتی که گفتیم نمی‌توانیم مدت زمان ثابتی را برای خشک کردن تمام میوه‌ها در نظر بگیریم و هر میوه حداقل به 3 تا 6 ساعت زمان برای خشک شدن نیاز دارد. به علاوه دما و زمان خشک کردن میوه ترش و شیرین هم با هم فرق دارد.

اکثر دستگاه‌های میوه خشک کن صنعتی و حتی خانگی دارای تابلوهای برق هستند و قابلیت تنظیم رطوبت و دما را دارند از این رو با توجه به نوع میوه می‌توان رطوبت نهایی و دمای مورد نیاز را برای خشک کردن میوه تنظیم کرد. بنابراین زمان خشک شدن میوه و سبزیجات مختلف به رطوبت اولیه میوه و دمای دستگاه بستگی دارد و نمی‌توان زمان ثابتی برای آن در نظر گرفت.

جدول مدت زمان خشک شدن میوه‌ها در میوه خشک کن

مدت زمان خشک کردن میوه در دستگاه خشک کن بسیار حائز اهمیت است و باید تایم دقیق خشک شدن مواد مختلف را محاسبه کنیم تا کیفیت میوه خشک حفظ شود. در دستگاه خشک کن مواد غذایی در یک بازه زمانی خشک نمی‌شوند بلکه زمان خشک شدن میوه‌ها با یکدیگر کاملا متفاوت است. اغلب تولیدکنندگان و سازندگان دستگاه‌های خشک کن خانگی و صنعتی اطلاعاتی از قبیل زمان و دمای لازم برای خشک کردن انواع میوه را اغلب به صورت جدول در اختیار خریداران و مصرف کنندگان قرار می دهند. با بررسی این جداول کاملا متوجه می شویم که زمان لازم برای خشک شدن انواع میوه‌ها متفاوت است. در جدول زیر می‌توانید زمان و دمایی که برای خشک کردن برخی میوه‌ها نیاز است را ببینید:

نوع میوه درجه حرارت (سانتی گراد) زمان لازم
آلو 40 – 50 6 ساعت
گیلاس بدون هسته 55 – 70 6 – 8 ساعت
زردآلو 60 – 70 10 – 15 ساعت
سیب اسلایس شده حلقه ای 55 – 75 5 – 6 ساعت
موز حلقه ای 50 – 70 5 – 6 ساعت
گلابی 60 – 70 10 – 15 ساعت

نویان صنعت ایرانیان سازنده دستگاه خشک کن صنعتی و خانگی

شرکت نویان صنعت ایرانیان طراح و سازنده دستگاه خشک کن صنعتی و خانگی با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت است. قطعات این ماشین‌آلات از بهترین و باکیفیت‌ترین قطعات ساخت ایرانی انتخاب می‌شوند و در صورت درخواست مشتری قطعات می‌توانند از برند خاص خریداری و مونتاژ گردند. بعلاوه تمام قسمت‌های دستگاه‌ها که با محصول درگیر هستند تمام استیل هستند.

جمع بندی

در این مقاله از سایت نویان صنعت ایرانیان سعی کردیم به طور کامل در رابطه با مدت زمان لازم برای خشک شدن میوه و سبزیجات و جزئیات آن اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم. اگر در این خصوص سوال یا پیشنهادی دارید، حتما در قسمت کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *