فروش اقساطی محصولات نویان صنعت ایرانیان
خانهمقاله با خرید مواد غذایی بسته بندی شده،احتمال ابتلا به ویروس کرونا را کاهش دهید!

با خرید مواد غذایی بسته بندی شده،احتمال ابتلا به ویروس کرونا را کاهش دهید!

2 تیر 1400
0 637
با خرید مواد غذایی بسته بندی شده،احتمال ابتلا به ویروس کرونا را کاهش دهید!

اهمیت بسته بندی مواد غذایی در روزهای کرونا

بهداشت و امنیت مواد غذایی برای حفظ سلامت افراد جامعه ضروری است. برای برخورداری از تغذیه مناسب، دریافت مواد غذایی مختلف و  متناسب با نیازهای بدن و رعایت اصول بهداشتی مراحل زنجیره ای تولید، توزیع و مصرف مواد غذایی حائز اهمیت می باشد. بسته بندی صحیح و اصولی مواد غذایی یکی از مراحل تامین ایمنی و امنیت مواد غذایی است. در دوران پاندمی Covid-19 خرید مواد غذایی بسته بندی شده و بهداشتی به علت به حداقل رساندن آلودگی مواد غذایی، افزایش یافته است. با توجه به افزایش اهمیت بسته بندی مواد غذایی در روزهای کرونا برای مشتریان و صاحبان مشاغل (از رستوران ها گرفته تا خشکبار و نان)، در ادامه به بررسی این مهم می پردازیم. شیوع ویروس کرونا بر همه جوانب زندگی ما از جمله بهداشت غذایی تاثیرگذار بوده است.

اهمیت بسته بندی مواد غذایی در روزهای کرونا

شیوع ویروس کرونا بر همه جوانب زندگی ما از جمله بهداشت غذایی تاثیرگذار بوده است

اهمیت بهداشت مواد غذایی در سلامتی انسان

اصلی ترین هدف ایمنی غذایی، حفظ سلامت و بهداشت مواد غذایی است. بهداشت مواد غذایی شامل تمام اصول و قوانینی است که برای تهیه غذای سالم، با کیفیت و عاری از عوامل بیماری زا ضروری می باشد. این اصول و موازین باید از ابتدا و در مرحله تولید تا بسته بندی و توزیع به بهترین نحو رعایت شوند. بهداشت مواد غذایی در وهله اول از نظر سالم بودن غذا و پس از آن بالا بودن کیفیت خوراکی حائز اهمیت است.

ایمنی غذایی، یک نگرانی جهانی است، زیرا تعداد زیادی از مردم در سراسر دنیا به غذای سالم و کافی دسترسی ندارد و استفاده از مواد غذایی ناایمن موجب ابتلا به بیش از 200 نوع بیماری می گردد. مصرف ماده غذایی ناایمن که حاوی باکتری های مضر، ویروس­ها، انگل­ها و یا مواد شیمیایی مضر است، نه تنها مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین نمی کند، بلکه باعث بروز بسیاری از بیماری ها مانند آلرژی، مسمومیت و مشکلات گوارشی و بعضا مرگ افراد می شود. به عنوان مثال، براساس آمار سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۷، حدود ۶۰۰ میلیون نفر پس از خوردن غذای آلوده جان خود را از دست دادند.

اهمیت بهداشت مواد غذایی در سلامتی انسان

بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی یکی از مراحل پر اهمیت در مراحل زنجیره تولید مواد غذایی است که می تواند در کاهش آلودگی در مراحل تولید و توزیع محصولات و بنابراین تامین امنیت، سلامت و بهداشت مواد غذایی موثر باشد. بسته بندی از محصولات در برابر آسیب های فیزیکی و آلودگی ها حفاظت کرده نقش قابل توجهی در هزینه های نگه داری و حمل آن ها دارد. با توجه به افزایش اهمیت بسته بندی مواد غذایی در روزهای کرونا، در ادامه به مزایا و کاربردهای اصلی بسته بندی اشاره کردیم:

  • حفظ تازگی مواد غذایی: در صورت فراهم آوردن شرایط مناسب برای نگه داری محصولات غذایی، نه تنها با بسته بندی استاندارد می توان آنها را برای مدت طولانی تری تازه و با طراوت نگه داشت، بلکه امکان صادرات به مسافت های طولانی تر و تامین امنیت غذایی برای همه افراد را امکان پذیر می سازد.
  • جلوگیری از انتشار آلودگی به غذا: یکی از مهم ترین دلایل اهمیت بسته بندی مواد غذایی در روزهای کرونا، جلوگیری از انتشار ویروس Covid-19 می باشد. بسته بندی بهداشتی، حین مراحل توزیع و انبار و فروش آنها باعث جلوگیری از آلوده شدن محصولات غذایی و بیمار شدن افراد می شود. بنابراین، در تامین ایمنی غذایی نقش به سزایی دارد. به همین علت خرید مواد غذایی بسته بندی در دوران پاندمی کرونا بسیار متداول تر شده است.
  • حفاظت از آسیب های فیزیکی: استفاده از بسته بندی استاندارد در کنار جعبه ها، صندوقچه ها و یا انواع ضربه گیرها، امنیت مواد غذایی در برابر ضربات و آسیب های فیزیکی هنگام حمل و نقل و انبار را تامین می کند.
  • جلوگیری از جعل و دستکاری: امنیت بسته بندی مواد غذایی در جهت جلوگیری از خطاهای سهوی یا عمدی، بازشدن بسته بندی و در معرض قرار گرفتن محصولات غذایی بسیار حائز اهمیت است. برای مثال نوع بسته بندی غذای بیرون بر رستوران ها، مخصوصا به علت اهمیت بسته بندی مواد غذایی در روزهای کرونا، در میزان فروش تاثیرگذار است. به علاوه، هنگام خرید مواد غذایی بسته بندی شده در فروشگاهای زنجیره ای بسیاری از افراد به نوع بسته بندی و استحکام آن توجه دارند. همچنین بسته بندی باید مشخصه هایی به منظوری جلوگیری از جعل و مشابه سازی محصولات داشته باشد.
  • برندسازی و جذب مشتری: بسته بندی محصولات غذایی اولین چیزی است که مشتری به آن توجه می کند. به عبارتی دیگر در مقایسه دو محصول با کیفیت، مشتری بیشتر به خرید محصولات با بسته بندی بهتر و زیباتر علاقه مند است. همچنین بسته بندی باید به گونه ای باشد که اطلاعات کافی در مورد محصول غذایی را به خریدار برساند.
بسته بندی مواد غذایی

افزایش تقاضا برای مواد غذایی بسته بندی شده در دوران کرونا

تاثیر کرونا بر صنعت بسته بندی

شیوع ویروس کرونا در جهان که مستلزم رعایت شیوه نامه های بهداشتی سختگیرانه تر است، بر اکثر صنایع و کسب و کار های جهان از جمله صنعت بسته بندی مواد غذایی تاثیر داشته است. این تاثیرات را می توان هم مثبت و هم منفی تلقی کرد. به عبارتی دیگر، افزایش تقاضا برای طراحی و تولید انواع بسته بندی و خرید مواد غذایی بسته بندی شده و همچنین روند صعودی خریدهای آنلاین و دیجیتال باعث رشد چشمگیر صنعت بسته بندی شد.

از طرفی دیگر، پیش از پاندمی ویروس کرونا، مردم و صنایع غذایی، دارویی و کسب و کار های آنلاین به خرید مواد غذایی بسته بندی شده دوستدار طبیعت و چندبار مصرف روی آورده بودند. صنایع بسته بندی نیز به سمت تولید و طراحی محصولات دوستدار محیط زیست حرکت می کردند، اما با افزایش اهمیت بسته بندی مواد غذایی در روزهای کرونا، دوباره مردم به محصولات پلاستیکی تمایل پیدا کردند و این شرکت ها مجبور به تغییر رویه در تولیدات خود شدند.

تاثیر کرونا بر صنعت بسته بندی

بسته بندی و تحویل محصولات در روزهای کرونایی

 

معرفی دستگاه های بسته بندی شرکت نویان صنعت ایرانیان

شرکت نویان صنعت ایرانیان با تکیه بر تلاش و دانش متخصصین داخلی، تولیدکننده انواع مختلف دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک بسته بندی می باشد. به علت افزایش اهمیت بسته بندی در روزهای کرونا بررسی محصولات این شرکت را به صاحبین مشاغل خانگی و انواع کارخانه جات مواد غذایی توصیه می کنیم.

دستگاه بسته بندی ظروف یکبار مصرف سیل

سیل به معنای بستن درب انواع ظروف یکبار مصرف pp به وسیله سلفون‌ مخصوص یا فویل آلومینیومی ( بسته به نیاز) و به طوریکه از انتشار هرگونه عامل آلودگی به داخل جلوگیری شود، می باشد. دستگاه های سیل ساخت شرکت نویان صنعت ایرانیان در دو نوع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک و برای بسته بندی انواع ظروف پلاستیکی (در شکل های متنوع با سطح مقطع دایره یا مربع و متناسب با نیاز مشتری) تولید می شوند.

اهمیت بسته بندی مواد غذایی در روزهای کرونا باعث افزایش تقاضای استفاده از ظروف پلاستیکی و بسته بندی اصولی و بهداشتی اقلام غذایی شده است. به نظر می رسد، این روند صعودی بسته بندی صحیح مواد غذایی در دوران پسا کرونا نیز ادامه یابد. بنابراین میتوان گفت که دستگاه بسته بندی سیل که در انواع بسته بندی ریلی، وکیوم و حرارتی تولید می شود، یکی از کاربردی ترین دستگاه ها برای کارخانه جات و صاحبان مشاغل خانگی به حساب می آید.

دستگاه بسته بندی سیل شرکت نویان صنعت ایرانیان

دستگاه بسته بندی سیل شرکت نویان صنعت ایرانیان

دستگاه بسته بندی توزین دار

که یکی از پرکاربردترین دستگاه های بسته بندی برای مشاغل خانگی و صاحبان صنایع بزرگ تر به حساب می آید. این وسیله به منظور وزن کردن و پر کردن بسته بندی انواع محصولات غذایی به کار می رود. ظرفیت بسته بندی دستگاه از 1 تا 5/3 تن بستگی به نیاز مصرف کننده دارد. این دستگاه در سه نوع بسته بندی تک توزین، دو توزین و چهار توزین تولید می شود. سیستم های توزین دار به واسطه ترازوهای بسیار دقیق و حساس، از پرکاربردترین دستگاه ها جهت تولید بسته بندی با وزن دلخواه هستند.

دستگاه بسته بندی توزین دار

دستگاه بسته بندی توزین دار شرکت نویان صنعت ایرانیان

دستگاه شیرینگ پک

از این دستگاه جهت بسته بندی محصولاتی که به صورت پک و چندتایی به فروش می رسند، استفاده می شود. خرید مواد غذایی بسته بندی شده به صورت عمده و پک شده در دوران شیوع کرونا افزایش یافته است و مردم به جهت کاهش رفت و آمد و همچنین سهولت در ضدعفونی بسته بندی محصولات، از این پک ها استقبال می کنند.

 

دستگاه بسته بندی شیرینگ پک

دستگاه شیرینگ پک شرکت نویان صنعت ایرانیان

دستگاه بسته بندی ساشه

کاربرد این دستگاه برای بسته بندی مواد غذایی و شیمیایی به صورت تک نفره است. استفاده از محصولات غذایی تک نفره به منظور کاهش انتقال آلودگی در دوران شیوع کرونا افزایش یافته است. شرکت نویان صنعت ایرانیان انواع دستگاه بسته بندی ساشه مانند پودری، مایع و دستگاه ساشه تونلی و با بهترین قیمت را تولید و در اختیار انواع مشاغل خانگی و کارخانه ها قرار می دهد.

دستگاه بسته بندی ساشه

دستگاه بسته بندی ساشه شرکت نویان صنعت ایرانیان

پرکن قوطی، کیسه و کارتن

یکی دیگر از محصولات این کارخانه می باشد. همه محصولاتی مانند برنج و حبوبات برای بسته بندی به دستگاه کیسه پرکن نیاز دارند. به جهت اهمیت بسته بندی مواد غذایی در روزهای کرونا، در صورت نبود این دستگاه علاوه بر سخت و زمان گیر بودن فرایند، موارد بهداشتی آنگونه که باید رعایت نشده، مردم به سمت خرید مواد غذایی بسته بندی شده به روش مکانیزه و بدون دخالت دست می روند.

بسته بندی قوطی یا کیسه پرکن

دستگاه بسته بندی قوطی یا کیسه پرکن

دستگاه پرکن مایعات رقیق و غلیظ

هر صنعت یا شغل خانگی تولید کننده مایعات غلیظ یا رقیق به این وسیله بسته بندی احتیاج دارد. انواع مختلف آن بسته به نوع مایعات تولیدی و اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک بودن، در شرکت نویان صنعت ایرانیان تولید می شود.

در بسته بندی در دوران کرونا باید به چه نکاتی توجه کرد؟

در دوران پاندمی کرونا صاحبان صنایع و مشاغل غذایی و همچنین رستوران ها به اهمیت بسته بندی ایمن و بهداشتی در جلب رضایت و توجه مشتریان پی بردند. در ادامه به سه نکته طلایی در رابطه با چگونگی و اهمیت بسته بندی مواد غذایی در روزهای کرونا و پس از آن پرداختیم.

  • تجارت الکترونیکی: شیوع ویروس کرونا، الزام کاهش رفت و آمد های غیر ضروری و احتمال ابتلا به ویروس کرونا از طریق مواد غذایی آلوده میزان خرید آنلاین را افزایش داده است. بنابراین بسته بندی مواد غذایی نیاز به یک بروز رسانی اساسی به منظور افزایش بهره وری و جلب رضایت مشتری و همچنین جلوگیری از آسیب های فیزیکی هنگام توزیع دارد. برای مثال اهمیت بسته بندی مواد غذایی در روزهای کرونا برای صاحبان رستوران ها در تهیه بسته بندی هایی با قابلیت گرم نگه داشتن غذا و همچنین طراحی منحصر به فرد آن می باشد. اگر این ظروف قابلیت استفاده در فر و گرم کردن مجدد غذا را نیز داشته باشند به افزایش بهره وری و بهبود تجربه مشتری کمک شایانی می کند.
  • تغییر اولویت های مصرف کنندگان: پیش از دوران پاندمی، اولویت اکثر مردم برای خرید تنها قیمت محصول بود، اما در پی تغییراتی که باعث افزایش اهمیت بسته بندی مواد غذایی در روزهای کرونا شد، اولویت مردم به سمت امنیت مواد غذایی و خرید مواد غذایی بسته بندی شده با کیفیت تغییر چشمگیری کرده است.
  • طراحی بسته بندی با رعایت بهداشت: با افزایش آگاهی و نگرانی عموم مردم نسبت به سلامت و بهداشت مواد غذایی، مردم به سمت خرید محصولات با بسته های بهداشتی تر که بدون تماس دست و مکانیزه بسته بندی می شوند متمایل شده، از مصرف مواد غذایی به صورت فله خودداری می نمایند. بنابراین به صاحبان مشاغل توصیه می شود از بسته بندی های سالم، ایمن و بهداشتی استفاده نمایند.

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *