فروش اقساطی محصولات نویان صنعت ایرانیان
خانهدستگاه ها دستگاه سورتینگ میوه و مواد غذایی

دستگاه سورتینگ میوه و مواد غذایی

20 دی 1399
0 1918
دستگاه سورتینگ میوه و مواد غذایی

دستگاه سورتینگ یکی از ماشین‌آلات صنعتی به منظور مرتب سازی، درجه بندی، غربالگری و پردازش انواع محصولات است. وقتی صحبت از سورتینگ میوه و مواد غذایی به میان می‌آید یعنی دستگاه قادر است میوه‌ها و سایر مواد غذایی را از نظر ویژگی‌های ظاهری، شکل و اندازه، وجود اجسام خارجی و سالم بودن پردازش کند. وجود سیستم سورتینگ در کارخانه‌های بسته بندی محصولات و مواد غذایی یا کالاهای دیگر باعث می‌شود فرآیند بسته بندی، استاندارد باشد و با راندمان بالا انجام گیرد. فناوری سورتینگ نه تنها برای مواد غذایی بلکه برای بسته بندی محصولات مختلف در کارخانه‌ها هم کاربرد دارد.

شرکت نویان صنعت ایرانیان تولیدکننده دستگاه‌های مختلف صنعتی از جمله دستگاه سورتینگ می‌باشد. دستگاه‌های این شرکت مناسب برای انواع کارخانه‌جات بزرگ، کارگاه‌های تولیدی محصولات و همچنین مشاغل خانگی است.

 

سورتینگ چیست؟

سورتینگ چیست؟

عبارت سورتینگ معادل انگلیسی Sorting به معنای مرتب سازی به هر روشی است که می‌تواند با نظم و برنامه ریزی خاصی محصولات، کالاها یا بسته بندی‌ها را نظم دهی و مرتب کند. وقتی سورتینگ انجام می‌شود محصولات به ترتیب اندازه و وزن، سلامت ظاهری و … بسته‌بندی شده و هرگونه عامل خارجی توسط دستگاه حذف می‌شود.

 به عنوان مثال، دستگاه سورتینگ میوه و سبزیجات به سیستم صنعتی گفته می‌شود که میوه‌ها و سبزیجات را بر اساس شکل و اندازه دسته بندی می‌کند. میوه‌ها و سبزیجات فاسد را از خط تولید جدا می‌کند و از همه مهمتر می‌تواند میوه و سبزیجاتی که با اجسام خارجی مخلوط شده‌اند را جداسازی نموده و به سمت خط بسته بندی هدایت کند.

 انواع دستگاه سورتینگ در بازار موجود هستند که با فناوری‌های مختلف این کار را انجام می‌دهند. سورتینگ نه تنها برای میوه و سبزیجات یا مواد غذایی به کار می‌رود، بلکه شما در کارخانه‌های تولید قطعات یا کالاهای دیگر، این دستگاه‌ها را مشاهده می‌کنید. سورتینگ باعث می‌شود محصولات سالم وارد بسته بندی شده تا به بازار عرضه شوند.


بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دستگاه بسته بندی مواد غذایی

معرفی دستگاه سورتینگ

معرفی دستگاه سورتینگ

 

دستگاه سورتینگ یک فناوری پیشرفته است و انقلاب بزرگی را در مرتب سازی مواد محصولات یا کالاهای مختلف به وجود آورده است. استفاده از سیستم سورتینگ در هر کارخانه‌ای موجب سهولت کارها می‌شود. اینکه کار بسته بندی و جداسازی محصولات را ماشین‌ها انجام بدهند، یک امتیاز بزرگ است.

به واسطه سیستم‌های سورتینگ، کارها سریع‌تر و دقیق‌تر انجام می‌شوند. در پایان می‌توان اطمینان حاصل کرد که کالاهای مرتب سازی شده و جداسازی شده مرغوب هستند و هیچ عامل خارجی در آنها وجود ندارد.

فرض کنید یک کارخانه بسته بندی انواع فلفل دلمه‌ای، به واسطه نیروی انسانی بخواهد محصولات را بسته بندی کند! خطاهای انسانی باعث می‌شوند که به طور ناخواسته فلفل ‌دلمه ‌ای نامرغوب وارد بسته بندی‌ها شده و وارد بازار گردد. این شرایط آسیب زیادی به برند تولیدکننده وارد خواهد کرد. برای جلوگیری از این مشکلات استفاده از دستگاه سورتینگ فلفل ‌دلمه‌ای پیشنهاد می‌شود. در قسمت‌های بعدی درباره نحوه عملکرد یک سیستم سورتینگ بیشتر صحبت می‌کنیم.

اهمیت دستگاه سورتینگ در کارخانه به اندازه‌ای است که می‌تواند در رضایتمندی مشتریان از یک محصول یا ماده غذایی تاثیرگذار باشد. اگر میوه‌ها و سبزیجات برای صادرات بسته بندی شوند، حتماً باید از سیستم سورتینگ عبور کنند. دستگاه تمام اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک سورتینگ بهترین فناوری برای پردازش و درجه‌بندی محصولات است.

طرز کار دستگاه سورتینگ

اساس عملکرد دستگاه سورتینگ بر مبنای غربالگری و جداسازی محصولات یا موادی است که به داخل دستگاه وارد می‌شود. این غربالگری و جداسازی بر اساس شکل، اندازه و وزن، رنگ و درصد رطوبت در محصولات انجام می‌گیرد.

به طور مثال وقتی محصولات کشاورزی وارد سیستم سورتینگ می‌شوند، بر اساس میزان رطوبت موجود در آنها جداسازی می‌شوند. سیستم سورتینگ، مواد خشک و مواد مرطوب را جدا می‌کند. اگر جسم خارجی یا سنگریزه داخل محصولات باشد آنها را حذف می‌کند.

دستگاه سورتینگ می‌تواند مواد ناخواسته یا اجسام درشت مانند برگ، تکه‌های سنگ، چوب یا میوه‌هایی که نارس هستند را از خط اصلی دستگاه جداسازی کند. به طور نمونه در سیستم سورتینگ میوه دستگاه می‌تواند میوه‌های نارس، میوه‌های فاسد یا میوه‌هایی که از نظر شکل ظاهری نامتقارن رشد کرده‌اند را از خط بسته بندی جدا کند.

دستگاه سورتینگ بر اساس یک سیستم نمایشگر و فناوری پیشرفته پرتوهای نوری یا لیزری عمل می‌کند. وقتی محصولات روی نوار نقاله حرکت می‌کنند، از مقابل حسگرها یا سنسورها عبور کرده و طبق برنامه ریزی که به دستگاه داده شده است میوه‌ها، سبزیجات یا مواد غذایی مرغوب جدا شده به سمت بسته بندی حرکت می‌کنند و اجسام خارجی جدا می‌شوند.

حتی اگر کوچک ترین لکه علائم فاسد شدن، زدگی، برآمدگی یا فرورفتگی روی سطح میوه‌ها باشد، دستگاه سورتینگ آنها را جداسازی می‌کند.

سیستم سورتینگ بر اساس رنگ و سالم بودن بافت مواد غذایی تازه از نظر ترشح سم یا فاسد شدن نیز عمل می‌کند. اگر میوه‌ها، سبزیجات یا هر ماده غذایی به واسطه عوامل بیرونی فاسد شده باشند، از طریق سنسورهای پیشرفته دستگاه شناسایی می‌شوند.

معمولاً سم آفلاتوکسین در مواد غذایی فاسد ترشح می‌شود. این سم از طریق سنسورهای دستگاه سورتینگ به راحتی شناسایی می‌شود. محصولاتی که فاسد شده باشند به سرعت از خط سورتینگ، جداسازی می‌گردند. شناسایی رنگ استاندارد برای ظاهر محصول هم برعهده دقیق‌ترین ریزپردازنده‌ها در دستگاه می‌باشند.

فرآیند سورتینگ در فرآوری محصولات

دستگاه سورتینگ نقش مهمی در فرآوری محصولات دارد. زمانی که میوه و سبزیجات خام قرار است بسته بندی شوند یا به صورت کاملاً بهداشتی و استاندارد به سمت خط تولید سایر محصولات غذایی ارسال گردند، نیاز به سورتینگ و خالص سازی دارند.

به طور مثال فرض کنید در کارخانه تولید چیپس سیب زمینی، سیب زمینی‌ها به طور مستقیم از زمین کشاورزی وارد کارخانه شده است. برای اینکه سیب‌زمینی‌های سالم انتخاب شوند، نیاز به دستگاه‌های سورتینگ سیب زمینی می‌باشد. این گروه از محصولات کشاورزی باید از نظر سالم بودن، ابعاد و اندازه، جداسازی و غربالگری شوند و سپس توسط نوار نقاله به سمت مراحل بعدی تهیه چیپس سیب زمینی یا سایر محصولات فراوری سیب زمینی ارسال گردند.

مثال دیگری که نقش دستگاه سورتینگ را در فرآوری محصولات غذایی نمایان می‌سازد، تولید انواع کنسرو و کمپوت است. میوه ها و سبزیجات برای هدایت شدن به خط تولید باید سالم باشند. میوه‌های مرغوب برای تهیه انواع کمپوت انتخاب می‌شوند. این مسئله برای تهیه مربا یا تمام محصولاتی که در آن‌ها به نوعی از میوه و سبزیجات استفاده شده وجود دارد.

به طور کلی، دستگاه سورتینگ برای بسته بندی، درجه بندی و خالص سازی انواع مواد غذایی، محصولات کشاورزی، آجیل، خشکبار، مغزجات، دانه‌های مغذی و غیره به کار می‌رود.

انواع دستگاه سورتینگ (سورتینگ های لیزری- رنگی – سورتینگ های نواری و دوار)

انواع دستگاه سورتینگ بر اساس عملکرد و ویژگی‌های فنی و ظاهری در بازار وجود دارند. خوشبختانه کشور ایران در طراحی تولید و ساخت سیستم‌های سورتینگ به استقلال رسیده است. انواع دستگاه‌های سورتینگ برای جداسازی و غربالگری خشکبار و مواد غذایی تازه با تنوع بالا در دسترس هستند.

 برخی از مدل‌‌های دستگاه ‌های سورتینگ بر اساس فن آوری لیزر عمل می‌کنند. این دستگاه‌ها حسگرهای پیشرفته دارند که اجسام خارجی را بر مبنای پرتو قوی لیزر شناسایی می‌کند. دستگاه‌های سورتینگ مجهز به لیزر برای شناسایی هرگونه علائم فاسد شدن در مواد غذایی تازه مناسب هستند.

دسته دیگری از دستگاه‌های سورتینگ بر اساس حسگرهای نوری مادون قرمز می‌توانند محصولات را از نظر اندازه و وزن و حتی رنگ ظاهری جداسازی کنند. دستگاه‌هایی که برای سورتینگ به کار می‌روند و مخصوص جداسازی محصولات بر اساس رنگ هستند، مجهز به  اسکنرهای قوی می‌باشند. به این ترتیب، طبق دستورالعمل داده شده به دستگاه عملیات سورتینگ را انجام می ‌دهند. هر گونه تغییر رنگ ناشی از عوامل بیرونی یا فاسد شدن، از طریق اسکنرها شناسایی می‌شود.

از دیدگاه دیگر می‌توان دستگاه سورتینگ را بر مبنای سورتینگ مجهز به نوار نقاله و سورتینگ‌های دوار دسته بندی کرد. اساس عملکرد غربالگری یا جداسازی در تمام مدل ها یکسان است، اما فناوری‌ها بر مبنای اینکه چه محصولاتی قرار است درجه‌بندی و جداسازی شوند، اندکی با هم فرق می‌کند.

ویژگی های دستگاه سورتینگ

به طور کلی مهمترین ویژگی‌های دستگاه سورتینگ در مشخصات فنی و نحوه عملکرد آن خلاصه می‌شود. دستگاه‌های سورتینگ برای جداسازی محصولات کشاورزی، میوه، مواد غذایی، مواد معدنی، انواع سنگ، مواد پلاستیک، محصولات بازیافتی، انواع قطعات فلزی و پلاستیکی به کار می‌روند. این دستگاه‌ها با استفاده از مرغوب‌ترین مواد اولیه ساخته می‌شوند.

 سیستم ابزار دقیق، حسگرها، صفحه نمایشگر و پردازشگرهای قوی، از دیگر امکانات و قابلیت‌های دستگاه سورتینگ هستند. قیمت دستگاه‌های سورتینگ با توجه به اندازه دستگاه، شرکت سازنده و فناوری که برای جداسازی آن به کار رفته متفاوت است.

سخن نهایی

شرکت نویان صنعت ایرانیان در زمینه ماشین‌آلات صنایع غذایی دستگاه‌های زیادی از جمله دستگاه‌های سورتینگ را تولید کرده است. قطعات این ماشین‌آلات از بهترین و باکیفیت‌ترین قطعات ساخت ایرانی انتخاب می‌شوند و در صورت درخواست مشتری قطعات می‌توانند از برند خاص خریداری و مونتاژ گردند. به علاوه تمام قسمت‌های دستگاه‌ها که با محصول درگیر هستند تمام استیل هستند. کاربری آسانی داشته و نقشه مکانیکی و تابلو برق دستگاه طبق کدگزاری در داخل دستگاه موجود می‌باشد. شما می‌توانید با انتخابی درست بهترین دستگاه سورتینگ را برای خود خریداری نموده و از وجود آن با توجه به مزایا و ویژگی‌های منحصر به فرد آن نهایت بهره را ببرید.

چرا باید به شما اعتماد کنیم؟

مجموعه نویان صنعت ایرانیان بیش از 25 سال سابقه و تجربه در زمینه طراحی، تولید و ساخت دستگاه‌ها و ماشین‌آلات و خطوط تولید صنایع غذایی در صنعت ایران را دارا می‌باشد. این مجموعه چون خود تولیدکننده است، بنابراین تمامی دستگاه‌ها و تجهیزات را به صورت مستقیم و بدون واسطه در اختیار خریداران قرار می‌دهد و همین امر سبب شده است تمامی دستگاه‌های این شرکت با مناسب‌ترین قیمت فروش عرضه شوند. اگر همچنان به دنبال دلایل بیشتری هستید که چرا باید به مجموعه نویان صنعت ایرانیان اعتماد کنید، روی لینک زیر کلیک کنید.

چرا نویان صنعت ایرانیان؟

شرکت نویان صنعت ایرانیان به منظور جلب رضایت خریداران و صاحبان مشاغل خدمات پشتیبانی دستگاه‌ها و خطوط تولید را ارائه می‌دهد. چرا که ما عمیقا بر این باوریم که فروش نه نقطه پایان بلکه نقطه آغاز ارتباط ما با مشتری است و واحد خدمات پس از فروش را به منظور تکمیل وظایف خود در قبال خریدار در اولویت دستور کارهای خود قرار داده‌ایم.

لیست قیمتخدمات پس از فروشبررسی موجودی انبارمشتریان

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *