فروش اقساطی محصولات نویان صنعت ایرانیان
خانهدستگاه ها دستگاه بلانچر و نشاسته گیر تمام استیل شستشو ، آنزیم زدایی و نشاسته گیر

دستگاه بلانچر و نشاسته گیر تمام استیل شستشو ، آنزیم زدایی و نشاسته گیر

20 دی 1399
0 1881
دستگاه بلانچر و نشاسته گیر تمام استیل شستشو ، آنزیم زدایی و نشاسته گیر

دستگاه بلانچر شستشو و نشاسته گیر چیست؟

دستگاه بلانچر با نام لاتین Blanching Machine در مراجع معتبر انگلیسی شناخته می‌شود.

دستگاه بلانچر با نام لاتین Blanching Machine در مراجع معتبر انگلیسی شناخته می‌شود. این دستگاه یکی از مهم‌ترین ماشین‌آلات در صنایع غذایی کنسروسازی، تهیه میوه و سبزیجات خشک است. وقتی صحبت از بلانچر یا بلانچینگ به میان می‌آید، به مفهوم این است که مواد غذایی قبل از عملیات فرآوری، توسط این دستگاه، آماده‌سازی می‌شوند. اگر تعریفی از بلانچینگ یا بلانچر ارائه دهیم، بهتر متوجه این مطلب خواهید شد.

ممکن است در صنایع غذایی کنسروسازی یا تهیه میوه و سبزی خشک با دستورالعمل‌هایی مواجه شوید که به شما می‌گویند قبل از فرآوری ماده غذایی، باید یک سری عملیات آماده‌سازی روی مواد خوراکی انجام شود. این عملیات شامل پوست کندن، سرخ کردن، شستن یا سفید کردن هستند.

به طور خلاصه هر عملیاتی که باعث شود مواد غذایی برای فرآیند پردازش و تولید، آماده باشند، در دستگاه بلانچر انجام می‌گیرد. عملیات بلانچینگ، یک تکنیک یا یک فناوری جدید است که به حوزه مواد غذایی وارد شده و مزایای زیادی را دارد.

 بلانچینگ چیست؟

بلانچینگ چیست؟

بلانچینگ یک روش آماده‌سازی مواد غذایی است. در این روش، مواد خوراکی در یک مایع غوطه‌ور می‌شوند؛ این مایع داغ می‌تواند آب جوش یا روغن داغ باشد. دستگاه بلانچر این عملیات را انجام می‌دهد. این فرایند، مقدمه‌ای برای پخت کامل مواد غذایی در مراحل بعدی است.

میوه‌ها، سبزیجات یا دانه‌های مغذی در فرآیند بلانچینگ آماده می‌شوند. در ادامه، پوست بیرونی خوراکی‌ها تقریباً شل می‌‌شود و به نوعی می‌توان گفت لایه‌برداری انجام می‌گیرد. همچنین فرآیند بلانچینگ باعث سفید شدن یا از بین رفتن رنگ پوست بیرونی مواد غذایی می‌شود.

تمام کارهای فوق توسط دستگاه بلانچر بر اساس مدت زمان استاندارد – معمولاً بر حسب ثانیه انجام می‌گیرد. هر کدام از مواد غذایی برای فرایند بلانچینگ، به یک مدت زمان مشخصی نیاز دارند. زمان معمولی بلانچینگ از ۳۰ ثانیه تا ۶۰ ثانیه است. اگر مدت زمان، از حد استاندارد، کمتر یا بیشتر باشد، ممکن است آسیب به مواد غذایی وارد شود یا عملیات به خوبی انجام نگیرد.

شرکت نویان صنعت ایرانیان تولیدکننده دستگاه‌های مختلف صنعتی از جمله دستگاه بلانچر می‌باشد. دستگاه‌های این شرکت مناسب برای انواع کارخانه‌جات بزرگ، کارگاه‌های تولیدی محصولات و همچنین مشاغل خانگی است.

موارد استفاده دستگاه بلانچر و نشاسته گیر سیب زمینی

در این قسمت درباره کاربردها و زمان مناسب استفاده از دستگاه بلانچر صحبت می‌کنیم. همانطور که در قسمت‌های قبلی هم اشاره شد، سفید کردن یا بلانچینگ سبزیجات باعث می‌شود آنها بافت نرم‌تری پیدا کنند و رنگ سبز سبزیجات، پر رنگ‌تر به نظر برسد.

جوشاندن طولانی سبزیجاتی مانند لوبیاسبز موجب می‌شود که رنگ سبز و درخشان تقریباً به رنگ زیتونی تغییر پیدا کند. برای این نوع سبزیجات، حدود ۳۰ ثانیه هر دستگاه بلانچر کافی است. این مدت زمان برای عملیات بلانچینگ در مورد میوه‌ای مثل هویج نیز به کار می رود.

استفاده از دستگاه بلانچر قبل از منجمد کردن سبزیجات یا تهیه کنسرو بسیار توصیه شده است. نرم کردن بافت سبزیجات برای فرآیند پخت یا سرخ کردن ضرورت دارد. از آنجایی که پخت به حرارت بالا نیاز دارد، بهتر است با دستگاه بلانچینگ، قبل از فرآیند اصلی در کارخانه، تمام میوه و سبزیجات مورد نظر آماده‌سازی شوند.

دستگاه بلانچر به ویژه برای نرم کردن سبزیجاتی مانند کلم بروکلی و هویج بسیار کاربرد دارد. تمام سبزیجاتی که بافت سفت و سخت دارند با فرآیند بلانچینگ، نرم‌تر می‌شوند. بنابراین می‌توان در ادامه فرایند کنسروسازی یا تهیه سبزیجات منجمد از آن استفاده نمود.

میوه و سبزیجات کنسرت شده و یا منجمد شده برای مصرف‌کننده در تهیه غذا، سالاد و خوراک‌های مختلف به عنوان پیش غذا استفاده می‌شوند. بلانچینگ کمک می‌کند رنگ و شکل ظاهری میوه‌ها و سبزیجات حفظ شود.

از دیگر موارد کاربرد دستگاه بلانچر، کمک کردن به شل شدن پوست گوجه فرنگی و هلو و سایر میوه‌ها است. میوه‌ها در دستگاه بلانچینگ قرار می‌گیرند تا پوست آنها سریع‌تر جدا شود. این کار برای تهیه کمپوت ضرورت دارد. همچنین از فرآیند بلانچینگ برای گوشت مرغ یا گوشت قرمز استفاده می‌شود تا استخوان‌ها به راحتی از گوشت جدا شوند و آلودگی‌ها هم به خوبی پاک شود.

از دیگر کاربردهای دستگاه بلانچر، آنزیم‌زدایی و نشاسته‌گیری بر روی سیب زمینی یا فرآوری سیب زمینی نیمه آماده برای سرخ کردن است. یعنی سیب زمینی نشاسته‌گیری‌اش توسط دستگاه بلانچر نشاسته‌گیر صورت می‌پذیرد. این دستگاه دارای آب گرم جهت آنزیم‌زدایی سیب زمینی و همچنین آب سرد به منظور نشاسته‌گیری سیب زمینی می‌باشد. قبل از اینکه سیب زمینی سرخ شده را آماده کنید، آنها را در دمای بالا طبخ کرده تا بافت تردتری پیدا کرده و آن ها را برای سرخ شدن آماده می‌کنند. این مراحل در کارخانه با دستگاه بلانچر انجام می‌شود.

نحوه عملکرد دستگاه بلانچر

دستگاه بلانچر

استفاده از دستگاه بلانچر در صنایع غذایی درست قبل از خط تولید محصولات کنسرو، کمپوت سبزیجات و میوه‌های منجمد و آماده طبخ انجام می‌گیرد. دستگاه بلانچینگ را می‌توان جزئی از ماشین‌آلات خط تولید این گونه مواد غذایی به شمار آورد.

نحوه عملکرد دستگاه بلانچر به این صورت است که هر ماده غذایی شامل میوه و سبزیجات، گوشت یا انواع دانه‌های مغذی که برای فرآوری قرار است به مراحل پخت ارسال شوند، در داخل مخزن بلانچینگ قرار می‌گیرند.

به طور مثال انواع سبزیجات نظیر ذرت، نخود فرنگی، لوبیا سبز، کلم بروکلی، هویج یا انواع میوه‌ها داخل مخزن دستگاه ریخته می‌شوند. نکته مهم در این فرآیند این است که هر کدام از ماده غذایی مورد استفاده باید به صورت مجزا در داخل دستگاه وارد شوند.

برای تهیه کنسرو نخود فرنگی فقط باید حجم مشخصی از نخود فرنگی وارد دستگاه بلانچر شود. در ادامه، مدت زمان بلانچینگ و میزان حرارت تنظیم می‌شود و در پایان این عملیات، محصول به خط تولید ارسال می‌شود.

بلانچینگ کمک می‌کند برخی از آنزیم‌های نامطلوب در مواد غذایی خام از بین برود. این مراحل برای حبوبات خشک هم وجود دارد. به طور مثال در صنعت تولید کنسرو لوبیا و کنسرو ذرت، این مواد غذایی داخل دستگاه بلانچر شده تا آنزیم‌های آن از بین برود، پوست آن شل شود و برای پخت و فراوری آماده گردد.

به طور کلی، دستگاه بلانچر را یک عملیات فرآوری و پردازش قبل از پختن معرفی کرده‌اند. نحوه عملکرد دستگاه بلانچینگ بر اساس بخار آب قوی، آب داغ یا امواج مایکروویو عمل می‌کند. هر کدام از دستگاه‌ها یک ویژگی منحصر به فرد دارند.

 ویژگی‌های دستگاه بلانچر

از مهم‌ترین ویژگی‌های دستگاه بلانچر شامل یک بدنه اصلی بزرگ است که مخزن را در بر گرفته و از بهترین ورق‌های فولادی، مقاوم به حرارت و فشار بالا خوردگی یا اثرات مواد شیمیایی ساخته شده است. دستگاه بلانچینگ دارای چند سبد بوده که مواد غذایی داخل آن قرار می‌گیرند و می‌توانند در آب یا روغن غوطه‌ور شوند. این دستگاه دارای ظرفیت بالا از نظر حجم مواد غذایی می‌باشد. کار کردن با دستگاه بسیار ساده است.

دستگاه بلانچر یک دستگاه صنعتی ایمن، قابل اعتماد با مصرف بهینه می‌باشد. با این دستگاه می‌توانید مطمئن باشید که رنگ طبیعی مواد غذایی حفظ می‌شود، آنزیم‌های نامطلوب حذف می‌شود و فرایند خنک کردن و فرآوری پیش از پخت، با راندمان بالا انجام می‌گیرد.

بهترین مدل‌های دستگاه بلانچر برای میوه و سبزیجات و صیفی‌جات، حبوبات و دانه های مغذی یا سایر مواد پروتئینی نظیر گوشت قرمز و مرغ در بازار وجود دارند. این دستگاه ها با برق کار می‌کنند و از نظر بهینه سازی مصرف برق، استاندارد هستند.

دستگاه‌های بلانچر از هر نظر برای صنایع غذایی در بخش کنسروسازی، کمپوت‌سازی میوه و سبزی خشک مقرون به صرفه هستند. تولید محصولات بهداشتی و سالم‌تر با این ماشین‌آلات امکان‌پذیر است.

شرکت نویان صنعت ایرانیان در زمینه ماشین‌آلات صنایع غذایی دستگاه‌های زیادی از جمله دستگاه بلانچر را تولید کرده است. قطعات این ماشین‌آلات از بهترین و باکیفیت‌ترین قطعات ساخت ایرانی انتخاب می‌شوند و در صورت درخواست مشتری قطعات می‌توانند از برند خاص خریداری و مونتاژ گردند. بعلاوه تمام قسمت‌های دستگاه‌ها که با محصول درگیر هستند تمام استیل هستند. کاربری آسانی داشته و نقشه مکانیکی و تابلو برق دستگاه طبق کدگزاری در داخل دستگاه موجود می‌باشد. شما می‌توانید با انتخابی درست بهترین دستگاه بلانچر را برای خود خریداری نموده و از وجود آن با توجه به مزایا و ویژگی‌های منحصر به فرد آن نهایت بهره را ببرید.

چرا باید به شما اعتماد کنیم؟

مجموعه نویان صنعت ایرانیان بیش از 25 سال سابقه و تجربه در زمینه طراحی، تولید و ساخت دستگاه‌ها و ماشین‌آلات و خطوط تولید صنایع غذایی در صنعت ایران را دارا می‌باشد. این مجموعه چون خود تولید کننده است، بنابراین تمامی دستگاه‌ها و تجهیزات را به صورت مستقیم و بدون واسطه در اختیار خریداران قرار می‌دهد و همین امر سبب شده است تمامی دستگاه‌های این شرکت با مناسب‌ترین قیمت فروش عرضه شوند. اگر همچنان به دنبال دلایل بیشتری هستید که چرا باید به مجموعه نویان صنعت ایرانیان اعتماد کنید، روی لینک زیر کلیک کنید.

چرا نویان صنعت ایرانیان؟

شرکت نویان صنعت ایرانیان به منظور جلب رضایت خریداران و صاحبان مشاغل خدمات پشتیبانی دستگاه‌ها و خطوط تولید را ارائه می‌دهد. چرا که ما عمیقا بر این باوریم که فروش نه نقطه پایان بلکه نقطه آغاز ارتباط ما با مشتری است و واحد خدمات پس از فروش را به منظور تکمیل وظایف خود در قبال خریدار در اولویت دستور کارهای خود قرار داده‌ایم.

لیست قیمتخدمات پس از فروشبررسی موجودی انبارمشتریان

5/5 - (12 امتیاز)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *