فروش اقساطی محصولات نویان صنعت ایرانیان
خانهخط تولید خط تولید،فرآوری و بسته بندی خوراک دام و طیور

خط تولید،فرآوری و بسته بندی خوراک دام و طیور

1 بهمن 1399
0 1173
خط تولید،فرآوری و بسته بندی خوراک دام و طیور

تغذیه مهمترین امر در پرورش دام و طیور بوده و انتخاب جیره غذایی مناسب در صنعت دام و طیور بسیار اهمیت دارد چرا که مستقیما بر کیفیت گوشت در گوسفند و گاوهای پرواری، کیفیت شیر در گاوهای شیری و نیز رشد مناسب و سلامت طیور و درنهایت رفع نیازهای تغذیه ای آنها تاثیر می گذارد. خوراک مصرفی دام و طیور باید بتواند هم نیازهای تغذیه ای دام و طیور را تامین کند و هم قیمت مناسبی داشته باشد و بعلاوه همیشه در دسترس باشد. یکی از روش های تامین خوراک مورد نیاز دام و طیور، استفاده از پلت می باشد. بدین منظور و برای تهیه جیره غذایی مورد نیاز برای دام و طیور، خط تولید و بسته بندی خوراک دام و طیور از اهمیت و جایگاه ویژه ای بین تولیدکنندگان برخوردار است. و تا زمانی که خوراک دام و طیور مورد استفاده پرورش دهندگان دام و طیور قرار می گیرد، این صنعت به‌صورت پایدار و پرقدرت به رشد خود ادامه خواهد داد.

خوراک دام و طیور

خط تولید و بسته بندی خوراک دام و طیور

پلت در جیره غذایی دام و طیور

پلت (Pellet) یا خوراک پلت شده همان خوراک آماده حیوان است که در صنعت دام و طیور نیز از آن استفاده بسیار می شود. در واقع پلت امروزه روشی است که برای غنی کردن خوراک دام و طیور استفاده می شود.

علاوه بر پلت محصولات دیگری هم به عنوان خوراک دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرند. به این صورت که چندین محصول با هم مخلوط شده، فرآوری شده و درنهایت بسته بندی و به بازار ارائه می شوند. همان طور که می دانید انجام تمام این مراحل نیازمند دستگاه های مختلفی می باشد که هم فرآیند انجام کارها را راحت و آسان کند و هم زمینه‌ جلوگیری از ابتلای دام و طیور به امراض و آلودگی‌های احتمالی را به حداقل برساند. شرکت نویان صنعت ایرانیان طراح و سازنده انواع ماشین آلات فرآوری مورد نیاز برای تهیه غذای دام و طیور می باشد. یک خط تولید کامل خوراک دام و طیور شامل تمامی تجهیزات برای انجام فرآیندهایی از قبیل دریافت مواد اولیه، تمیز کردن، آسیاب کردن، مخلوط کردن، خشک کردن و درنهایت بسته بندی است.

شرکت نویان صنعت ایرانیان در زمینه مشاوره، طراحی و ساخت انواع خطوط تولید و ماشین آلات فرآوری و بسته بندی مواد غذایی از جمله خط تولید و بسته بندی خوراک دام و طیور با بیش از 20 سال سابقه کار فعالیت می نماید.

ماشین آلاتی که در خط تولید، فرآوری و بسته بندی خوراک دام و طیور به کار می روند

ماشین آلاتی که در خط تولید، فرآوری و بسته بندی خوراک دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

  • دستگاه‌های شستشو برای برخی از محصولات دام و طیور
  • آبگیر سانتریفیوژ و یا آبگیر نواری
  • نوارنقاله
  • آسیاب
  • خشک کن
  • بالابر و بسته بندی ۲ توزین
  • بالابر و بسته بندی قوطی یا کیسه پرکن
  • دستگاه بسته بندی سیل ظروف یکبارمصرف

دستگاه شستشو

دستگاه شستشو همان طور که از نام آن بر می آید، برای تصفیه، شستشو و پاکسازی برخی از محصولات دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد. عدم دقت در نحوه شستشوی مواد یک خطر جدی برای سلامتی دام و طیور محسوب می شود. استفاده از دستگاه شستشو علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب، موجب صرفه جویی در زمان و وقت شده و محصول مورد نظر با کیفیتی ایده آل شسته و تمیز می شود.

دستگاه شستشو

دستگاه بلانچر برای شستشوی مواد و محصولات

آبگیر سانتریفیوژ و یا آبگیر نواری

این دستگاه در پایان شستشوی محصول مورد نظر توسط دستگاه های شستشو، آب حاصل از شستشوی آنها را گرفته و نم و رطوبت را از محصول شسته شده جدا می کند. در واقع فرآیند آبگیری محصولات باعث می شود که محصول مورد نظر به مدت زیادی تازه و سالم بماند چرا که رطوبت یکی از عوامل اصلی در فاسد شدن و خراب شدن مواد غذایی و محصولات است.

دستگاه آبگیر

نوارنقاله دستچین

این دستگاه به جهت جداسازی و تفکیک هر نوع اجسام خارجی و غیر لازم از میان خوراک دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد. به این صورت که محصول مورد نظر را روی دستگاه نوار نقاله دست چین ریخته و ناخالصی ها از آن ها به صورت دستی توسط نیروی انسانی با دقت و ظرافت بسیار بالایی جداسازی می شود. بنابراین دستگاه نوار نقاله دست چین را به جهت کنترل کیفی هر یک از محصولات مختلف مورد استفاده قرار می دهند.

نوارنقاله

نوارنقاله دستچین

دستگاه آسیاب

مواد اولیه به منظور خرد شدن و کاهش اندازه ذرات وارد دستگاه آسیاب می شوند که از مراحل اولیه و اساسی خط تولید محسوب می شود. دلیل آسیاب و خرد کردن مواد اولیه، افزایش سطح تماس با آنزیم گوارشی در بدن دام و طیور بوده که موجب افزایش جذب مواد مغذی و بهبود مراحل بعدی خط تولید خوراک دام و طیور می شود.

دستگاه میکس مواد

یکی از موارد مهم در تولید خوراک دام باکیفیت و خوب، مخلوط کردن خوب و یک دست مواد است. برای داشتن یک مخلوط یکنواخت نیاز به تجهیزات با عملکرد مناسب است. در کارخانه خوارک دام از انواع میکسر برای مخلوط مواد اولیه و مکمل ها استفاده می شود.

دستگاه خشک کن

کارخانه هایی که در تولید خوراک دام و طیور می باشند، برای این که بتوانند یک محصول خوب را به دست مشتریان خود برسانند، از دستگاه خشک کن خوراک دام و طیور استفاده می نمایند. این دستگاه برای خشک کردن موادی که خیس و دارای رطوبت هستند، استفاده می شود. ضایعات کشاورزی مانند تفاله چغندر، تفاله نیشکر، تفاله گوجه فرنگی و تفاله مرکبات از جمله مواد کشاورزی می باشند که توسط دستگاه خشک کنی در صنعت دام و طیور خشک شدده و مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگاه بالابر و بسته بندی ۲ توزین

خروجی حاصل از مراحل فوق، در نهایت باید با دستگاه بسته بندی خوراک دام بسته بندی شوند. اینکه محصول فرآوری شده در پاکت یا قوطی یا ظروف یکبار مصرف بسته بندی شود، بستگی به درخواست مشتری دارد. دستگاه بسته بندی 2 توزین، به منظور وزن کردن و پر کردن انواع مواد و محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. به این صورت که بعد از شارژ مخزن دستگاه، مواد به صورت کاملا اتوماتیک بدون دخالت دست وارد کاسه های بالابر شده و به مخزن اصلی دستگاه بسته بندی منتقل می شوند. سپس سیستم ویبره شروع به کار کرده و با کمترین خطا و تلرانس ممکن در وزن، محصول را درون کاپه های دستگاه می ریزد. بعد از توزین، محصول به سمت لوله یقه انتقال میابد و نسبت به وزن داده شده به دستگاه محصول را داخل سلفون ریخته و دوخت می زند.

بسته بندی ۲ توزین

دستگاه بسته بندی ۲ توزین

دستگاه بالابر و بسته بندی قوطی یا کیسه پرکن

دستگاه بسته بندی قوطی یا کیسه پر کن، محصول مورد نظر را به راحتی در هر نوع قوطی، کیسه و کارتن پر می کند. هر یک از محصولات توسط بالابر به مخزن ورودی دستگاه ریخته می شوند و سپس با توجه به وزن دلخواهی که شما برای دستگاه تعریف می کنید،؛ محصولات وزن شده و داخل قوطی، کیسه و کارتن مورد نظر ریخته می شوند و پس از آن هر یک از این محصولات آماده بسته بندی و پلمپ شدن می شوند. کلیه این امور به صورت خودکار و اتوماتیک انجام می شود.

بسته بندی قوطی یا کیسه پرکن

دستگاه بسته بندی قوطی یا کیسه پرکن

 

دستگاه بسته بندی سیل ظروف یکبارمصرف

در دستگاه بسته بندی سیل، زمانی که ظروف یکبار مصرف از مقابل حسگرها عبور می کنند، کاور پلاستیکی روی آنها کشیده می شود و در انتها از طریق پرس یا لیزر به پایان می رسد.  تمام انواع محوصلات و موادی که در فروشگاه ها و سوپرمارکت ها مشاهده می کنید و دارای یک پلاستیک مقاوم به عنوان کاور هستند، از طریق انواع دستگاه بسته بندی سیل آماده شده‌اند.

دستگاه بسته بندی سیل

دستگاه بسته بندی سیل ظروف یکبارمصرف

امتیاز post

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *